Aki szemfüles volt az elmúlt hónapokban, egészen szép morzsát csippenthetett le a válságban némiképp összezavarodott bankok pecsenyéjéből, és ami a legszebb az egészben, hogy szinte semmit nem kellett tenni érte, a bankok önként és dalolva adták oda a pénzüket bárkinek, aki igényt tartott rá. Nyilván a banki betéti akciókról beszélek, de fontos leszögeznem: egy pillanatra sem ébredt semmiféle szánalom a lelkemben a bankok iránt, még ha látszólag az alapvető céljukkal ellentétesen is voltak kénytelenek játszani a piacon.
Történt ugyanis, hogy a lényegében a válság miatt – most intézzük el ezzel a meglehetősen sematikus indoklással a dolgot – megrendült mérlegüket minden áron helyre kellett állítaniuk, azaz forrásokat – betéteket - kellett szerezniük. Bármi áron, hiszen a hitelek bedőlésével jelentős pénzt veszíthetnek, nem beszélve a tavaly év vége felé kibontakozott hihetetlen tőkepiaci zuhanásokon elbukott milliárdokról. Az erőltetett betétgyűjtést mindenki láthatta, ezzel volt tele a sajtó egészen a közelmúltig, és bár már közel nem ennyire látványos a hajsza a betétesek forintjai után, a fiókokba betérve még mindig egészen csinos kamatokra lelhetett az elmúlt hetekben is, aki akart. De ennek igen gyorsan vége is lesz.
A közvélemény számára ugyanis kevésbé nyilvánvaló, de annál fontosabb, hogy néhány héttel ezelőtt megtörtént, ami már nagyon régen nem: a jegybanki alapkamat a banki betéti kamatok alá süllyedt, pontosabban oda nyomta az MNB monetáris tanácsa. Miért olyan nagy dolog ez? Mert a bankok az alapkamatnak megfelelő kamatot kapnak a jegybanknál elhelyezett betéteikért (a nem kihelyezett pénz túlnyomó részét itt tartják a kereskedelmi bankok), miközben kénytelenek ennél többet fizetni a betéti akciók segítségével beszippantott forintokért, azaz veszteségesen gyűjtenek forrást. A helyzet a bankok szempontjából ráadásul tovább romlik, hiszen a jegybank hétfőn tovább csökkentette az irányadó rátát, és további kamatvágásokra van kilátás az év hátralevő részében.
Javarészben ebből is következik, hogy a betéti akcióknak lőttek, aki megfelelően szeretné fialtatni a pénzét, annak bizony más megoldás után kell néznie, hacsak meg nem elégszik évi 3-4-5 százalékos hozammal. Mindez azt is jelenti, hogy miközben egészen jól védhető, racionális döntés volt az elmúlt hetekben, hónapokban egyszerű bankbetétet választani például a befektetési alapok helyett, a helyzet megváltozott, és ismét kénytelen lesz visszatérni a kötvény- vagy részvényalapokhoz (ki-ki vérmérséklete szerint), aki nem szeretné parlagon heverve hagyni a pénzét.